تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحمی می توانند از چند میلی متر یعنی به اندازه یک دانه کنجد و یا چند سانتی متر و اندازه یک توپ گلف یا بزرگتر باشند. پولیپ ها توسط یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیواره رحم وصل شده و به آن می چسبند.

فرد بیمار می تواند یک یا چند پولیپ رحمی داشته باشد. پولیپ ها معمولاً در درون رحم قرار می گیرند اما گاهی اوقات از طریق باز شدن دهانه رحم به سمت داخل واژن حرکت می کنند. پولیپ های رحمی بیشتر در خانم هایی که دوران یائسگی را پشت سر می گذارند، رخ می دهد، اگرچه زنان جوان تر نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

پولیپ رحمی چیست و چگونه درمان میشود؟

علائم و نشانه های پولیپ رحم

به طور کلی علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارت اند از:

– خونریزی نامنظم در دوره قاعدگی

– خونریزی بین دوره های قاعدگی

 – دوره های قاعدگی بسیار سنگین

– خونریزی واژن بعد از یائسگی

– ناباروری

در حالی که برخی از زنان فقط خونریزی سبک یا لکه بینی دارند، برخی دیگر عاری از علامت و نشانه هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر ویژگی های زیر را دارید بهتر است برای بررسی شرایط به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید؛

– مشاهده خونریزی از واژن بعد از یائسگی

– خونریزی بین دوره های قاعدگی

– خونریزی نامنظم قاعدگی

علل و دلایل بروز پولیپ رحم چیست؟ 

به نظر می رسد عوامل هورمونی در ابتلا به این بیماری نقش مهمی داشته باشند. گفتنی است پولیپ های رحمی حساس به استروژن هستند، به این معنی که آنها در پاسخ به گردش استروژن به وجود می آیند و رشد می کنند.

عوامل خطر موثر در ایجاد پولیپ رحم

پولیپ رحم

به طور کلی عوامل خطر برای ایجاد پولیپ رحم عبارت اند از:

– کهولت سن و پیری

– بروز یائسگی

– چاقی و اضافه وزن

مصرف تاموکسیفن ، یک داروی درمانی برای سرطان پستان

– فشار خون بالا

عوارض و خطرات ابتلا به پولیپ رحم

پولیپ رحم می تواند با ناباروری همراه باشد. اگر پولیپ رحمی دارید و قادر به فرزندآوری نیستید، برداشتن پولیپ ممکن است باعث شود که شما باردار شوید.

روش های تشخیص پولیپ رحم

اگر پزشک تشخیص دهد که فرد پولیپ رحم دارد، ممکن است یکی از راه های درمانی زیر را  تجویز کند:

سونوگرافی ترانس واژینال: این کار به وسیله یک شیء باریک که در واژن قرار می گیرد امواج صوتی را منتشر می کند و تصویری از رحم بیمار از جمله فضای داخلی آن ارائه می کند. پزشک ممکن است پولیپ را به طور واضح مشاهده کند و یا آن را به عنوان ناحیه ای از بافت آندومتری ضخیم تشخیص دهد.

همچنین این کار می تواند از طریق یک روش مرتبط و معروف دیگر به نام سونوهیستروگرافی نیز انجام شود. این روش نیز به مانند سونوگرافی می تواند تصویری از قسمت داخلی رحم بیمار به پزشک ارائه کند.

هیستروسکوپی: در این روش پزشک یک تلسکوپ نازک و انعطاف پذیر و نورانی را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند. هیستروسکوپی به پزشک اجازه می دهد داخل رحم را معاینه کند.

بیوپسی آندومتر: پزشک ممکن است از یک سوند مکش برای جمع آوری نمونه ای برای آزمایش از داخل رحم استفاده کند. البته لازم به ذکر است که پولیپ رحم می تواند با بیوپسی آندومتر تشخیص داده شود یا نشود.

گفتنی است به طور کلی بیشتر پولیپ های رحمی غیر سرطانی و خوش خیم هستند. با این حال باید بدانید برخی از تغییرات پیش سرطانی رحم (هایپرپلازی آندومتر) یا سرطان های رحمی (سرطان آندومتر) در ابتدا به عنوان پولیپ های رحمی ظاهر می شوند. پزشک احتمالاً برداشتن پولیپ را توصیه و یک نمونه از بافت آن را برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال می کند تا مطمئن شود که فرد سرطان رحم ندارد.برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر سهیلا هاشمی متخصص زنان و زایمان و نازایی می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

روش های درمان پولیپ رحم

برای پولیپ های رحمی، پزشک می تواند روش های زیر را توصیه کند:

انتظار تحت نظر: از آنجایی که پولیپ های کوچک و بدون علائم ممکن است خود به خود برطرف شوند، امکان دارد پزشک تشخیص دهد تا مدت زمان لازم درمانی انجام نشود تا نتیجه را ببیند. گفتنی است درمان پولیپ های رحم کوچک غیر ضروری است مگر اینکه فرد در معرض ابتلا به سرطان رحم باشد.

مصرف دارو: برخی داروهای هورمونی از جمله پروژستین ها و آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین می توانند علائم پولیپ را کاهش دهند. اما مصرف چنین داروهایی معمولاً در بهترین حالت یک راه حل کوتاه مدت است و پس از قطع مصرف دارو علائم بیماری مجددا عود می کند.

انجام جراحی: اگر نتیجه حاصل از نمونه برداری از پولیپ به پزشک هشدار دهد که پولیپ رحم حاوی سلول های سرطانی است و می تواند به توده ای بدخیم تبدیل شود، ممکن است پزشک انجام عمل جراحی برای برداشتن پولیپ را توصیه کند. البته باید به یاد داشته باشید که پولیپ های رحمی به ندرت می توانند عود کنند.

نتیجه گیری

با وجود اینکه به طور کلی پولیپ های رحمی پدیده های خطرناک و بدخیمی نیستند اما توصیه می شود در صورت بروز علائم و نشانه های غیر طبیعی به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا بتوانید روند درمان را به موقع و در زمان مناسب آغاز کنید.

راه های ارتباطی با دکتر سهیلا هاشمی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان:

شماره های تماس: 09132708982– 03132216010

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان مراجعه نمایید.

دسته بندی : بیماریهای زنان زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *