تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک امر فیزیولوژیک است که مادر باردار به‌صورت طبیعی و با فعالیت‌های منظمی که در دوران بارداری خود دارد، می‌تواند زایمان خوبی داشته باشد؛ اما درد زایمان طبیعی برای همۀ زنان نگران‌کننده است به همین دلیل مادران باردار برای انتخاب زایمان تردید دارند و درک مراحل اولیه از این نوع زایمان برای همۀ زنان مهم است.
زمان دقیق انجام زایمان به شکل طبیعی مشخص نیست و زمانی را که پزشک برای زایمان در نظر می‌گیرد حدودی است و حتی ۲ تا ۳ هفته امکان دارد زایمان زودتر انجام شود.

مراحل انجام زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به سه مرحله تقسیم می‌شود:

مرحله اول

در این مرحله دردهای مادر کم‌کم شروع می‌شود و تا زمانی که دهانۀ رحم کاملا باز شود، ادامه دارد.
مرحله اول زایمان خود به سه فاز تقسیم می‌شود:
• دردهای ابتدائی
• دردهای فعال
• مرحلۀ انتقالی

دردهای ابتدائی از مرحله اول

دهانه رحم نازک شده و درد‌های مادر شروع می‌شود، اما برای مادر این درد نسبت به مراحل بعدی که خواهد داشت، قابل تحمل‌تر است زیرا دهانۀ رحم به آرامی باز می‌شود.

زایمان طبیعی

دردهای فعال

این مرحله برای زمانی‌ست که دهانۀ رحم از ۴ به ۷ سانتی‌متر می‌رسد. زمانی که رحم تا ۶ سانتی‌متر باز می‌شود انقباضات شدیدتر شده، درد بیشتر می‌شود و مادر احساس گرما می‌کند.

مرحله انتقالی

این مرحله زمانی‌ست که دهانۀ رحم از ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر باز می‌شود که بیشترین درد را مادر در این زمان احساس می‌کند. این زمان طولانی نیست (۲۰ تا ۹۰ دقیقه) طول می‌کشد، که در این زمان جنین به روده مادر فشار می‌آورد و مادر باردار آمادۀ زایمان است.

مراحل زایمان طبیعی

مرحله دوم

در این مرحله دهانۀ رحم مادر کاملا باز شده و جنین خارج می‌شود. پزشک از مادر می‌خواهد که زور بزند. انقباضات رحمی و زور زدن مادر باعث پایین آمدن سر نوزاد می‌شود و سر نوزاد در دهانۀ رحم قرار می‌گیرد و پزشک با مکش، خون و مخاط رحم را از بینی نوزاد خارج می‌کنند، سپس شانه، کتف و قسمت‌های دیگر بدن نوزاد خارج می‌شود.

مرحله سوم

این مرحله مربوط به خروج نوزاد و جفت است. بعد از به دنیا آمدن نوزاد جفت از دیواره رحم جدا شده و از واژن خارج می‌شود. مدت زمانی که جفت خارج می‌شود بین ۵ تا ۳۰ دقیقه است.
برای مادرانی که برای بار اول باردار می‌شوند و قصد انجام زایمان طبیعی دارند، زایمان آنها ۱۲ تا ۱۶ ساعت طول می‌کشد تا دهانۀ رحم کاملا باز شود، اما مادرانی که برای بار دوم زایمان طبیعی را انجام می‌دهند ۵ تا ۶ ساعت زمان خواهد برد. میزان باز شدن دهانۀ رحم را پزشک در هنگام درد مادر مورد بررسی قرار می‌دهد تا زمان زایمان مشخص شود.

روش های زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روندی طبیعی‌ست که سیستم بدنی مادر در این زایمان دستکاری نشده و نوزاد از کانال طبیعی خارج می‌شود، به همین دلیل برای مادر و نوزاد بهتر است.
درد زایمان طبیعی تا چند ساعت قبل از زایمان و در حین زایمان به طول می‌انجامد و بعد از زایمان مادر خیلی زود به حالتِ قبل خود بر‌می‌گردد؛ اما در سزارین درد مادر تا بعد از زایمان همچنان ادامه دارد؛ همچنین خونریزی حین این زایمان خیلی کمتر از سزارین است.
زایمان به روش طبیعی به جنین این امکان را می‌دهد که در روزهای پایانی بیشترین رشد سلول‌های مغزی، سیستم تنفسی و همچنین کبد را داشته و جنین رشد خود را به خوبی تکمیل کرده باشد.
در نوع طبیعی زایمان Bonding (هم آغوشی مادر و نوزاد) در همان لحظه امکان‌پذیر است و مادر باردار می‌تواند نوزاد خود را شیر دهد. فشاری که روی قفسه سینه نوزاد است به‌دلیل خروج مایع از ریه‌های او در تنفس نوزاد بسیار کمک می‌کند.
اگر در زمان بارداری، مادر باردار به کلاس‌های دوران بارداری همچون ورزش، تغذیه و خودمراقبتی خود توجه کرده باشد، زایمان بیولوژیک یا طبیعی موفقی خواهد داشت.
در سزارین به دلیل برش بزرگی که بر روی شکم مادر داده می‌شود نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا جای برش عفونت نکند. یکی از عوارض سزارین را می‌توان به چسبندگی داخل شکم یا جای برش اشاره کرد.

همانطور که می‌دانید توصیه بسیاری از پزشکان به خانم‌های باردار انجام زایمان طبیعی‌ست؛ چراکه این روش مزایای زیادی برای مادر و نوزاد دارد که برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • کودک طی آن باکتری‌های مفید را دریافت می‌کند.
 • مایعات وارد شده به ریه نوزاد در زایمان طبیعی کاملا خارج می‌شود.
 • به‌طور کلی از خطرات و عارضه‌های جراحی در امان می‌مانید.
 • شیردهی سریع‌تر و موفق‌تر نسبت به مادرانی که سزارین انجام می‌دهند، خواهید داشت.
 • در بارداری‌های بعدی عارضه‌های بسیار کمتری را تجربه خواهید کرد.
 • خطر ابتلا به چاقی و آسم را در کودک خود کاهش می‌دهید.
 • عارضه‌های زایمان به مراتب کمتر از کسانی که سزارین انجام می‌دهند، تجربه خواهید کرد.
 • هزینه کمتری برای این نوع از زایمان پرداخت می‌کنید.

عوارض احتمالی

انجام زایمان به هر روشی که باشد ممکن است عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی به همراه داشته باشد؛ اما در زایمان طبیعی این عوارض خیلی زودتر از زایمان سزارین برطرف می‌گردد. عوارض کوتاه مدت برای مثال درد شدید، انقباض‌های رحم و فشار‌خون بالا است.
افتادگی رحم و مثانه یا حتی تشدید هموروئید از عوارض آن نیست؛ بلکه این بیماری‌ها مربوط به دوران بارداری در اثر بارداری‌های پی‌درپی یا ورزش نکردن است. البته افرادی که هموروئید داشته باشند به دلیل فشار زیاد و خونریزی زایمان بیولوژیک به آنها توصیه نمی‌شود.

چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام دهند؟

زایمانی که دارو، برش و روش‌های مصنوعی در آن نقشی نداشته باشد و به‌صورت طبیعی انجام شود؛ خیلی بهتر است، به‌ همین دلیل اصلی‌ترین زایمان‌ به‌شمار می‌رود و زمانی اتفاق می‌افتد که مادر باردار بدون استفاده از داروها یا عمل سزارین نوزاد خود را به دنیا می‌آورند.
ترس مادران باردار از دردِ زایمان باعث شده است که کمتر این روش را انتخاب کنند؛ ولی با روش‌های مدرنِ امروزی از درد زایمان کاسته شده و می‌توانند زایمان طبیعی راحت و موفقی داشته باشند. زایمان امری‌ست که برای هر مادر بارداری متفاوت است و تجربۀ خاص خود را دارد.
۹۰% از زنان می‌توانند این نوع زایمان را انجام دهند، اما برخی از زنان باردار به دلیل فیزیولوژی بدن قادر به انجام این روش نیستند و پزشک متخصص، زایمان سزارین را برای آنها توصیه می‌کنند. در زیر به معرفی شرایطی می‌پردازیم که مشخص می‌کند چه کسانی نباید به این روش زایمان را انجام دهند.

افرادی که زایمان طبیعی نبایند انجام دهند؟
 • بیماری خاص مادر

اگر مادر به بیماری خاص (دیابت، بیماری قلبی و…) یا عفونتی مثل ایدز مبتلا باشد که به جنین منتقل کند، عمل سزارین توصیه خواهد شد.
ترس مادر
در صورتی که مادر باردار تحمل درد را نداشته باشد؛ البته برای غلبه به ترس روش‌های زیادی وجود دارد که زیر‌نظر متخصص زنان و زایمان می‌توان با آنها مقابله کرد.

 • پایین نیامدن سر نوزاد

اگر انقباضات رحمی تا چند ساعت قبل از زایمان به گونه‌ای باشد که سر نوزاد پایین نیاید و نتواند نوزاد خارج شود، سزارین برای مادر توصیه می‌شود.

 • جایگاه نوزاد در رحم

در حالتی که نوزاد نچرخد و سر او به درستی پایین قرار نگیرد به طور کل جایگاه مناسبی نداشته باشد، سزارین برای مادر توصیه می‌گردد.

 • هموروئید مادر باردار

اگر مادر باردار هموروئید حاد داشته باشد، به‌دلیل خو‌‌ریزی در زایمان، این زایمان برای او توصیه نمی‌شود.

اگر مادر باردار هموروئید حاد داشته باشد، به‌دلیل خو‌‌ریزی در زایمان، این زایمان برای او توصیه نمی‌شود.

 • انجام چند سزارین

مادرانی که دو سزارین را برای زایمان‌های قبلی خود انتخاب کردند برای زایمان‌های بعد هم باید سزارین شوند و نمی‌توانند زایمان طبیعی را انجام دهند.

 • سابقه جراحی مادر باردار

اگر مادر باردار سابقه جراحی‌های دهانۀ رحم، سرکلاژ و تجربه سقطِ مکرر جنین را داشته باشد، متخصص زنان به آنها سزارین را توصیه می‌کنند.

 • بارداری چند قلویی

برای مادران بارداری که چند قلو دارند، به‌ دلیل اینکه به احتمال زیاد یکی از جنین‌ها در حالت غیر‌طبیعی قرار دارد، زایمان سزارین انجام می‌شود.

 • اکسیژن‌رسانی نوزاد

اگر در زمان زایمان وضعیت نوزاد به گونه‌ای باشد که به‌دلیل عدم اکسیژن‌رسانی سلامت او به خطر بیفتد و پزشک گمان کند که امکان رسیدن اکسیژن مناسب به نوزاد نیست، روش طبیعی زایمان تجویز نخواهد شد.

 • وزن مادر و نوزاد

وزن مادر باردار و جنین اهمیت زیادی دارد. اگر وزن بالایی داشته باشند عمل سزارین به آن‌ها توصیه می‌شود.

روش‌های زایمان طبیعی

روش اپیدورال (زایمان بدون درد)

در این روش که با نام زایمان طبیعی بدون درد نیز شناخته می‌شود، با کمک داروی اپیدورال که به نخاع مادر باردار تزریق می‌شود، کاهش درد برای مادر به همراه داشته و موجب راحت‌تر شدن زایمان خواهد شد.

روش های زایمان
انجام زایمان طبیعی

زایمان در آب

زایمان طبیعی در آب یکی از روش‌های آرام بخش در زایمان است که مادر باردار مدت زمان درد را در آب سپری می‌کند و آرامش بیشتری دارد.

تعداد بخیه در زایمان طبیعی

شاید بسیاری از افراد نگران نیاز به بخیه و تعداد آن در زایمان طبیعی باشند، اما جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه همه مادرها هنگام زایمان نیازی به بخیه ندارند. واژن به‌قدری انعطاف‌پذیر است که در اغلب مواقع پارگی در این قسمت ایجاد نمی‌شود‌.
بسته به میزان پارگی در زایمان طبیعی به همان اندازه بخیه زده می‌شود، طبیعتا هرچه پارگی بیشتر باشد، به بخیه‌های بیشتری نیاز خواهد بود. گاهی برخی از پارگی‌های ایجاد شده به‌قدری جزئی هستند که نیازی به بخیه زدن نیست.
به‌طور کلی اگر نیاز به بخیه باشد، قطعا تعداد آن به‌اندازه یک زایمان سزارین نخواهد بود، به اندازه ناحیه مقعد تا واژن تعداد کمی بخیه زده می‌شود و پس از مدت کمی بهبود خواهد یافت.

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

هنگامی که زایمان به‌صورت طبیعی و بدون هیچ تزریق بی‌حسی انجام شود، قطعا مادر درد را تجربه خواهد کرد، اما این نکته را به یاد داشته باشید که تجربه درد در هر فرد متفاوت است، در واقع نمی‌توان گفت که همه افراد درد و حالت یکسانی خواهند داشت.
هنگامی که نوزاد در حالت تولد قرار می‌گیرد، رحم منقبض می‌شود، چنین حالتی برای مادر دردآور است. معمولا دردهایی که از زایمان طبیعی گزارش شده، شدید است. هنگامی که نوزاد در حالت تولد قرار می‌گیرد، فشار زیادی به لگن و قسمت پایینی اندام مادر وارد می‌شود. در صورتی که تزریق بی‌دردی اپیدورال انجام شود، مادر هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

افرادی که زایمان طبیعی را برای تولد نوزاد خود انتخاب می‌کنند، باید به نکات مهم جهت تجربه یک زایمان راحت و موفقیت‌آمیز توجه داشته باشند. در واقع افرادی که تمرینات ورزشی منظم و روزانه دارند و همچنین جهت بی‌دردی خود تصمیم به دریافت اپیدورال دارند، قطعا سختی طی زایمان طبیعی را احساس نخواهند کرد.

همچنین خانم‌هایی که هنگام شروع دردهای زایمان آرامش خود را حفظ می‌کنند، زایمانی راحت خواهند داشت.

اندازه لگن برای زایمان طبیعی

اندازه و شکل لگن در هر فردی متفاوت است، برخی به‌دلیل اینکه لگنی با شکل و فرم مناسب دارند، زایمان راحت‌تری را تجربه می‌کنند. فرم لگن به‌شکل ژنیکوئید، ایده‌آل‌ترین حالت برای زایمان است، تقریبا در نیمی از خانم‌ها این فرم از لگن دیده می‌شود.
لگن مردانه بدترین نوع لگن برای زایمان طبیعی است، زیرا به‌حالت قیفی شکل قرار دارد و به‌علت تنگ بودن فضا تولد را سخت‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که جز کدام دسته از خانم‌ها هستید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معاینات را برای شما انجام دهد و نوع لگن را به شما بگوید.

زایمان طبیعی
مراحل زایمان طبیعی
دسته بندی : زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *