تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

تنبلی تخمدان را جدی بگیرید:

طبق آمار جهانی حدود10-5% کل خانمها دچارسندرم تخمدان پلی سیستیک ( PCO ) بوده و از علایم ناشی از ان رنج می برند. ( البته به نظر می رسد شیوع آن در ایران بیشتر باشد ). علت اینکه چرا برخی افراد دچار تخمدان پلی کیستیک میشوند و عده ای نه ،دقیقا مشخص نیست ولی دخالت عامل ژنتیک بسیار قوی است.

مکانیسم تخمدان پلی کیستیک :

در خانمهای طبیعی شرایط فیزیولوژیک به گونه ای است که در هر ماه با رشد فولیکول ، هورمون ساخته شده ، یک تخمک آزاد شده و پدیده تخمک گذاری بطور منظم رخ می دهد ولی در خانمهای مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO ، بدلیل خوب کار نکردن تخمدان ها ، بجای رشد یک فولیکول ، تعداد زیادی فولیکولهای ریزدر تخمدان وجود دارند که باعث افزایش هورمون مردانه شده ، در نتیجه تخمک گذاری بطور مرتب اتفاق نمی افتد و باعث علایم تنبلی تخمدان و یکسری عوارض میشود.علاوه بر افزایش هورمون مردانه و استروژن ، مقاومت به انسوین نیز وجود دارد.

علایم تنبلی تخمدان (PCO ):

علایم تنبلی تخمدان معمولا در اوایل بلوغ خود را نشان می دهند اما میتوانند در اواخر نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی بروز کنند.
1- بی نظمی سیکل قاعدگی ( داشتن کمتر از 8سیکل پریود در سال )
2- اضافه وزن و چاقی ( البته در برخی موارد افراد مبتلا لاغر هستند )
3- رویش موهای زاید و ضخیم در نواحی چانه ،شکم ، بالای لب ،سینه (همانند مردان )
4- ریزش مو در نواحی از سرهمانند مردان
5- پوست چرب و پر از جوش
6- تأخیر در باروری

یکی از شایعترین مشکلات بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ( PCO ) ، بی نظمی سیکل قاعدگی بصورت خونریزی های طولانی مدت و سنگین که بعلت ضخیم شدن دیواره داخلی رحم رخ می دهد .این افزایش ضخامت بدلیل عدم ریزش دیواره رحم که بطور طبیعی باید در هر سیکل ریزش کند، ایجاد میشود ودر صورت عدم درمان تنبلی تخمدان ممکن است به بدخیمی و سرطان رحم منجر شود.بنابراین داشتن قاعدگی منظم ماهانه بسیار اهمیت دارد.

تشخیص PCO:

تشخیص تنبلی تخمدان بیشتر با توجه به علایم کلینیکی ( موهای زاید ، سیکلهای نامنظم و…) صورت میگیرد اما سونوگرافی و یکسری آزمایشات هورمونی هم در تشخیص PCO کمک کننده هستند.

1- شرح حال و معاینه :

تشخیص تنبلی تخمدان با شرح حال دقیق صورت می گیرد.در شرح حال این افراد معمولا بی نظمی سیکلها مخصوصا فواصل طولانی قاعدگی ، موهای زاید ، ریزش مو ، افزایش وزن ، پوست چرب و پر جوش ( آکنه ) و افزایش وزن وجود دارد. البته بعضی بانوان نیز ممکن است اتفاقا خیلی لاغر باشند.در معاینه نیز هیرسوتیسم یا موهای زاید در نواحی صورت و چانه و…وجود دارد. الگوی ریزش مو نیز مانند آقایان در دو طرف سر می باشد.

2- سونوگرافی رحم و تخمدان:

در سونوگرافی رحم و ضمایم افراد مبتلا به PCO ، معمولا تخمدانها بزرگ و پر از فولیکولهای ریز ( پلی کیستیک ) هستند.در واقع تخمدان پلی کیستیک یک اصطلاح است وکیست بزرگ و واضحی در تخمدان وجود ندارد.حجم تخمدانها و سایز آنها نیز در تخمدان پلی کیستیک افزایش می یابد.

3-آزمایش هورمونی:

آزمایشات لازم جهت تشخیص و تأیید سندرم تخمدان پلی کیستیک شامل چک سطح هورمون مردانه در خون ، هورمونهای تخمدان ،هورمون تیروئید ، پرولاکتین و نیز قند و کلسترول انجام میشوند و لازم است که این آزمایشات هورمونی روز 4-2 سیکل قاعدگی انجام شوند.

در چه صورتی باید به متخصص زنان و نازایی مراجعه کنید؟

1- اگر سیکلهای قاعدگی طولانی دارید و تحت درمان نیستید. ( بیش از 35 روز)
2- اگر با تأخیر باروری مواجه هستید و 6 ماه پس از اقدام به بارداری هنوز باردار نشده اید
3- اگردچار اضافه وزن و چاقی هستید.
4- اگر رشد موهای زاید شما سریع است.

آیا مراجعه به پزشک حتی در صورت PCO خفیف ضروری است؟

بله. چرا که سندرم تخمدان پلی کیستیک در نهایت خطراتی برای سلامتی کلی بدن دارد. بدلیل بهم خوردن تعادل هورمونی ممکن است منجر به دیابت ، افزایش کلسترول خون ، فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی گردد.به دلیل مقاومت به انسولین در 35% PCO ها خانمها تا سن 40 سالگی شرایط قبل از دیابت ایجاد میشود که در نهایت در 10% آنها منجر به دیابت اشکار می گردد.افرادی که سیکلهای مرتبی ندارند حتما باید از نظر ضخامت دیواره رحم و بدخیمی بررسی گردند.( با سونوگرافی واژینال و در صورت لزوم نمونه برداری )

درمان تنبلی تخمدان:

آیا تخمدان پلی کیستیک (PCO) قابل درمان است؟

اگرچه تخمدان پلی کیستیک بطور کامل برگشت پذیر نیست و تمام داروهایی که جهت درمان تنبلی تخمدان وجود دارند صرفا جهت درمان علامتی بکاربرده میشوند اما کارایی بسیاری دارند. در صورتی که فرد مبتلا به تنبلی تخمدان تحت نظر متخصص زنان و نازایی باشد و به توصیه های پزشک عمل کند میتواند یک زندگی عادی و بدون علامت و عوارض جدی بیماری داشته باشد.

درمان قطعی PCO :

بسیاری از بانوان بدنبال راهکارهای درمان قطعی تنبلی تخمدان هستند.متاسفانه علی رغم اطلاعات غلط در برخی منابع ، تخمدان پلی کیستیک بدلیل ماهیت ژنتیکی که دارد درمان قطعی ندارد. اما این نوید را هم می دهیم که بانوان عزیزی که دچار تنبلی تخمدان هستند با درمان علامتی و کنترل علایم بیماری PCO و رعایت توصیه های پزشک فوق تخصص زنان و نازایی میتوانند حتی تا مدتها بدون مصرف دارو هم ، بدون علامت باشند و حتی بارداری خودبخود را تجربه کنند.

درمان علایم تخمدان پلی کیستیک:

توجه : اولین و مؤثرترین گام در جهت درمان تنبلی تخمدان ، کاهش وزن است که با افزایش فعالیت بهمراه یک رژیم غذایی مناسب میسر میشود. حتی اگر 5%وزن اولیه کاهش پیدا کند تا حدود بسیارزیادی ازعلایم سندرم پلی کیستیک ( PCO ) کاسته میشود.در مطالعات دیده شده که با این روش تخمک گذاری منظم شده و حتی بارداری نیز صورت گرفته است.

1- قرصهای ضد بارداری:

انواع قرصهای ضد بارداری و مشتقات انها ، رایج ترین دارویی است که در افراد PCO تجویز میشود. این داروها دردرمان تنبلی تخمدان مؤثربوده و جهت تنظیم سیکل قاعدگی و جلوگیری از رشد بیشتر موهای زاید تجویز میشوند. این قرصها اگر همراه با داروهای ضد هورمون مردانه مصرف شوند بیشترین تأثیر را علیه موهای زاید در مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک خواهند داشت.قبل از مصرف قرصهای ضد بارداری حتما باید با تست بارداری از باردار نبودن فرد مطمئن شد.این داروها ممکن است در برخی خانمها عوارض ناخواسته ای ایجاد کنند مثلا در افراد سیگاری و یا در سنین بالا یا چاقی ممکن است باعث ایجاد لخته در عروق پا شوند و…..بنابراین باید با تجویز پزشک مصرف شوند.
توجه : اصلا نگران افزایش وزن در اثر مصرف قرصها نباشید . قرصهای LD به هیچ عنوان باعث اضافه وزن نمی شوند. احساس نفخ ، ورم ، تهوع ، لکه بینی و سنگینی سینه ها نیز بعد از چند ماه از بین خواهند رفت.

2- پروژسترون :

پروژسترون نیز دارویی بسیار مؤثر در تنظیم سیکل قاعدگی درتنبلی تخمدان است . البته طول مدت درمان بستگی به نظر پزشک متخصص زنان دارد.این دارو باعث پیشگیری از بارداری نشده و در درمان جوشهای صورت و بدن و موهای زاید نیز کارایی ندارد.اما جهت پیشگیری از بدخیمی رحم بسیار مؤثر است.پروژسترون از شایعترین داروهای مورد تجویز در تخمدان پلی سیستیک ( PCO ) و کاملا بی ضررمی باشد .

3-لیزر:

بیماران PCO که از موهای زاید بدن و صورت رنج می برند میتوانند از درمانهایی دارویی رایج ، دپیلاتورها و نیز در مواردی به توصیه پزشک از لیزر درمانی و الکترولیزاستفاده کنند.

4- مت فورمین :

مت فورمین دارویی ساده که برای کنترل قند در افراد دیابتی تجویز میشود اما در خانمهای مبتلا به تخمدان پلی کیستیک نیز جهت حفظ تعادل هورمونی و برگرداندن عملکرد طبیعی تخمدان بسیارعالی است.مت فورمین داروی کاهنده وزن نیست اما در صورتی که در کنار رژیم غذایی کم کالری و ورزش استفاده شود در کاهش وزن کمک کننده است.مت فورمین باعث یکسری علایم گوارشی می شود که برای بیمار ممکن است آزار دهنده باشد ولی با مصرف دوز کم و افزایش تدریجی دوزطبق دستور پزشک تحمل آن راحت تر می شود. این دارو ممکن است برای تمام افراد مبتلا به تنبلی تخمدان یا PCO مناسب نباشد و دوز آن توسط پزشک تعیین میشود.

5- درمان ناباروری :

اولین قدم در درمان نازایی در PCO ها همانطور که اشاره شد کاهش وزن است که تخمک گذای و عملکرد تخمدان را به حد طبیعی بر میگرداند.داروهایی نیز جهت تقویت تخمدان وجود دارند که ممکن است به تنهایی و یا همراه با مت فورمین و سایر داروها تجویز شوند ( بطور مفصل در مقاله درمان ناباروری توضیح داده شده است).

توصیه هایی برای افراد مبتلا به PCO :

خامهایی که سیکلهای نامرتب دارند باید از نظر ضخامت رحم و وجود تغییرات بدخیمی بررسی شوند .ولی جای هیچ نگرانی نیست این کار به راحتی با انجام سونوگرافی واژینال و در صورت لزوم با یک نمونه برداری ساده از دیواره رحم صورت می گیردکه بصورت سرپایی نیز قابل انجام است. در صورتی که تحت نظر پزشک باشید پیشگیری و درمان آن نیز به موقع انجام می شود . بدلیل ماهیت ژنتیکی تخمدان پلی کیستیک ( که در واقع یک اختلال متابولیک و غددی است ) حداقل افراد مؤنث خانواده نیز باید از نظر دیابت و عدم تحمل گلوکز بررسی و غربالگری شوند.

توجه:

در افراد مبتلا به تخمدان پلی سیستیک ( PCO ) ، به علت تنبلی تخمدان و تخمک گذاری نامنظم و کم ، تاخیر در باروری شایع است. توصیه میشود در صورتی که 6 ماه پس از اقدام به بارداری ، بارداری رخ نداد حتما به پزشک فوق تخصص نازایی مراجعه فرمایید.خانمهای مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در صورتی که تحت نظر پزشک فوق تخصص ناباروری باشید و به توصیه های پزشک عمل کنید نگران بارداری نباشید.

جهت درمان تنبلی تخمدان به خانم دکتر سهیلا هاشمی متخصص و جراح زیبایی زنان و زایمان و نازایی در اصفهان مراجعه نمایید و یا جهت مشاوره و رزور نوبت با شماره 09132708982 تماس بگیرید.

دسته بندی : بهداشت و سلامت بانوان لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *